Pre Dom a Chaty

Jednoduchý spôsob, ako reprodukovať orchidey: bez cytokinínov a rastových stimulancií

Existuje mnoho ľudí, ktorí sú ochotní dostať mladé orchidey, ale ani pri použití rastových stimulancií a špeciálnych hormonálnych prípravkov nie je výsledok vždy dosiahnutý. Vo väčšine prípadov, orchidea hodí niekoľko ďalších puky, a dlho očakávaný "deti" nikdy objaví. V tomto jedinečnom a extrémne jednoduchom spôsobe šírenia požadovanej kvetiny existuje.

Jedinou nevýhodou je dlhé čakanie na výsledok, ale to je pochopiteľné. Vo voľnej prírode by to trvalo približne rovnaký čas, kým sa proces dostane.

Na chov bude potrebovať:

  • zdravé stonky kvetov z kvitnúcich alebo už odumretých orchideí;
  • mech (ideálne sphagnum);
  • priehľadná nádoba;
  • voda;
  • Film.

Prerezávame stopky pod miestom kvitnutia. Je dôležité, aby neboli poškodené a aby mali zdravý vzhľad.

Nalejte trochu vody do nádoby, zabaliť stonky s spiace púčiky s machom a umiestniť ich do vody.

Je dôležité, aby sa rezanie dostalo do vody a nebolo kyslé. Ak sa to stane, voda sa musí aktualizovať. Orchidea vo voľnej prírode zvyknutí na teplo a vlhkosť. Okrem toho, po pokropení stonky kvetov, zakrývame ich filmom, vytvárame malé otvory, aby sme zabezpečili prístup k vzduchu, a potom ich pošleme do teplého parapetu.

Je lepšie robiť to bližšie k letu, pretože orchidea potrebuje slnečné svetlo a blízko k prirodzenej teplote (25-30 C). Asi po 3 týždňoch môžete vidieť vizuálne zmeny. Púčiky, ktoré boli predtým v pokoji, sa začínajú prebúdzať.

Pred získaním takéhoto výsledku musíte čakať dlhšie - asi 2-3 mesiace.

Hoci „dieťa“ už má korene, nestojí za to ho odpojiť od stopky. Opatrne odrezať stonku a zasadiť mladú orchidea do sphagnum.

Viac detailov o odtieňoch reprodukcie a transplantácii orchideí vo videu: