Pre Dom a Chaty

Vedeli ste, že Decembrists sú žlté?

Závod s názvom "Decembrist" v našej krajine je známe všetkým od detstva. Nový rok a Vianoce, on spĺňa kvetinové ohňostroje všetkých odtieňov ružovej a červenej. A pravdepodobne väčšina z nás počula, že je to taký kaktus, aj keď vôbec nie je pichľavý. Ale o tom, že Decembrist (tiež nazývaný Schlumberber alebo Zygocactus) je žltý, vedia len skúsení pestovatelia kvetov. To je nespravodlivé!

Aby sme tento zázrak priniesli, trvalo to veľa úsilia. Faktom je, že kolibríky sú opelené v natívnej Brazílii - len oni môžu preniknúť hlboko do podlhovastého kvetu s dlhými zobákmi, aby ochutnali nektár. Z niektorých vtáčích dôvodov lietajú okolo žltých kvetov, ale červené a oranžové tóny ich priťahujú. Preto, v prírode, zigocactus nikdy kvitne so žltými kvetmi - to jednoducho nie je pre neho výhodné.

Ako sa objavil prvý žltý Decembrist?

Chovatelia si vybrali kríky s pomarančovými kvetmi a 15 rokov sa snažili odstrániť červený pigment z okvetných lístkov (nakoniec sa ukázalo, že je to zmes červenej a žltej). Úplne prvý žltý kvet Schruombergera rozkvitol na začiatku 80. rokov minulého storočia. Tento Decembrist bol jediný z 50 000 rastlín, ktoré s ním rástli. Ale bolo príliš skoro na to, aby sme sa radovali - samotný krík vyzeral tak slabo, že to bolo jednoducho neslušné poslať ho na predaj. Preto prebehla ďalšia križovatka. "Partnerom" sa stal Decembrist so silným krovím a neutrálnymi bielymi kvetmi. Manželstvo prinieslo bohaté potomstvo - 150 rastlín, ale iba jeden z nich bol uznaný za hodného stať sa predchodcom novej odrody. Takže Decembrist "Gold Charm", "Golden Charms" objavil.

Rodina rastie ...

Na jednom z potomkov predkov "Gold Charm" sa objavili červenofialové púčiky a len pred kvitnutím sa stali žltými. Len na okrajoch okvetných lístkov bol sotva znateľný načervenalý odliv. Keď kvety začali kvitnúť, napoly otvorené púčiky pripomínali horiacu sviečku s ružovým knôtom. Nová odroda sa nazýva „vianočný plameň“ - „vianočný plameň“.

Takže, k dispozícii nerds boli už dve odrody žltých Decembrists. Oni boli krížení a dostal tretí, s akademickým názvom "Cabmbridge". To je podobné "vianočnému plameňu", ale jeho výhonky sú vertikálne, skôr než klesajú, ako väčšina Schlumbergerov.

Odroda "Bruxas Brazil" vás poteší jasnými žltými kvetmi s karmínovým srdcom. Jeho okvetné lístky sú veľmi široké a mocné.

Žltá hviezda

Niekedy žltá pomáha tieniť viac tradičné oranžové a červené tóny. Toto je druh "Twilight Tangerine" (názov sa dá zhruba preložiť ako "Twilight Mandarin").

Veľmi krásna (ale aj veľmi rozmarná) odroda "Frances Rollason". Absorboval celú paletu odtieňov možných pre Decembrist - každý okvetný lístok má bielu základňu s malinovým leskom a ohnivým červeným okrajom.