Pre Dom a Chaty

Tajná zbraň proti hrdzi, ktorá existuje v každom dome

Všade tam, kde je vo vašom dome hrdza, vždy prináša veľa problémov a nevyzerá esteticky. Ale nebojte sa, bude proti nemu spoľahlivá zbraň aj s najneobmedzenejším rozpočtom.

Praktické nástroje na odstránenie hrdze

Samozrejme, v oddelení pre domáce chemikálie nájdete mnoho produktov v svetlých baleniach a trojmiestne číslo na cenovke. Finančné prostriedky, ktoré možno nájsť v každej domácnosti, však nebudú slúžiť horším službám ako drahé chemikálie a to všetko bez následkov pre životné prostredie.

Tu je niekoľko metód:

citrón

Citrónová šťava našla tisíce domácností. Je vhodný na zhrdzavenie malých kovových nástrojov alebo šperkov, ktoré môžu byť úplne ponorené do kvapaliny.

Squeeze šťavu z niekoľkých citrónov do misky a ponorte predmety, ktoré majú byť vyčistené na pár hodín. Otočte ich každých 30 minút. Potom odstráňte a zoškrabte kovovou kefou. Vaše veci vyzerajú ako nové! Namiesto citrónu môžete použiť vápno.

ocot

Rovnako ako citrónová šťava, ocot obsahuje veľké percento kyseliny a pôsobí podobným spôsobom. Avšak, problémy s ním je oveľa menej, pretože ocot nemusí vytlačiť z ovocia. Preto je vhodný pre väčšie predmety, ako sú rámy z obrazov.

Namočte predmety po dobu 12 hodín v octe. Skontrolujte hrdzu. Ak sa na niektorých miestach nezaostáva, nechajte stáť niekoľko hodín a potom zoškrabte hrdzu pokrčenou hliníkovou fóliou.

Je dôležité, Ocot a citrónová šťava - látky sú pomerne agresívne. Preto vždy skontrolujte ich účinok na malej ploche a nikdy ich neaplikujte na vysoko poškodené povrchy.

Jedlá sóda

Tento biely prášok je zaslúžene populárny medzi gazdinkami a nezastavuje sa v boji proti hrdzi.

Vytvorte kašu sódy a vody, rozprestrite ju po povrchu poškodenom hrdzou. Utierajte tvrdú stranu kuchynskej špongie.

Coca cola

Samozrejme, tento nápoj nemá nič spoločné so zdravým stravovaním. Ale ako lacný a účinný prostriedok proti hrdzaveniu je to perfektné.

Hrdzavé predmety ponorte na jeden deň do Coca-Cola, potom zoškrabte hrdzu a dôkladne opláchnite vodou. A ak čistíte motocykel alebo inú vec, ktorá sa nedá ponoriť do kvapaliny, jednoducho nalejte nápoj na hrdzavú plochu a zoškrabte ho za 10 minút.

Ako čistiť oblečenie a koberec z hrdze

Pretože samotná tkanina neobsahuje železo, nejde o skutočnú hrdzu, ale o škvrny od hrdze. Na záchranu opäť príde ocot a citrónová šťava.

Očistite handričku na čistý povrch. Na škvrnu nalejte ocot a citrónovú šťavu. Kontaminovaná oblasť musí byť úplne nasýtená kvapalinou. Očistite ho čistým papierovým uterákom. Osušte handričku na slnku. Keď škvrna vybledne, umyte ju obvyklým spôsobom.

Ako odstrániť hrdzu v kúpeľni

Je tu hrdza: na dlaždice, vodorovné povrchy a na samotnú kúpeľ. Akryl, keramický smalt a porcelán sú veľmi jemné materiály a mali by ste byť s nimi opatrní. Rovnako ako u textílií, najvhodnejšie sú tu domáce liečivá, ako je soľ a citrón.

Squeeze citrónovú šťavu priamo na škvrnu a posypeme soľou na vrchole. Nechajte 3 - 4 hodiny, potom jemne utrite tkanivom. Uistite sa, že ste dlaždicu alebo kúpeľ riadne opláchli.

Otázky a odpovede

  • Ako oct a citrónová šťava ovplyvňujú hrdzu?

Kyselina reaguje s hydroxidom železa (hrdza) a premieňa ho na rozpustnú soľ, ktorá ľahko zaostáva.

  • Môžem odstrániť hrdzu zubnou pastou?

Zubná pasta odstraňuje škvrny od hrdze, ale nie hrdzu. Na zafarbenú handričku nalejte malú pastu, utrite vlhkou handričkou, opláchnite a potom umyte obvyklým spôsobom.

  • A čo peroxid vodíka?

Tento prostriedok prvej pomoci je v každom dome, stojí cent a vyrovná sa s hrdzou. Naneste peroxid na hrdzavej ploche, nechajte asi päť minút a oškrabte kovovou kefou.