Pre Dom a Chaty

Niekoľko užitočných spôsobov, ako používať kávový koláč v záhrade

Pin
Send
Share
Send
Send


Nevhadzujte kávové filtre! Okrem dobrej povesti ako anticelulitída a čistiaci prostriedok na kožu je kávový koláč aj „hnedým zlatom“ záhradkárov. Vďaka obsahu živín a jeho štruktúre je koláč schopný obohatiť pôdu, zlepšiť jej štruktúru a upraviť kvalitu vylúhovanej pôdy, ako aj zabezpečiť ochranu rastlín.

Rozdeľte kávu ako hnojivo

Mletá káva - ekologicky šetrný zdroj živín (draslík, horčík, dusík a fosfor) na obohatenie pôdy.

Kávový koláč môže okysliť pôdu, ktorá sa našla, pretože je mierne kyslá a má pH približne 6,2, zatiaľ čo pH ideálnej pôdy je približne 6,5.

Je tiež známe, že spiaca káva stimuluje rast acidofytov, medzi ktoré patria:

  • kríky - vresy, azalky, rododendrony, ruže, rozmarín;
  • bobuľoviny - brusnice, čučoriedky, čučoriedky, brusnice;
  • trvalky - prvosienky, gravilat, bieliace centrum, paprade.

Okrem toho, vaše ľalie, hortenzie, špargľa, paradajky a ihličnany budú mať pôdu okyslenou kávou.

Upozorňujeme, že rastlinné pigmenty, ktoré sú zodpovedné za farbu rastlín, môžu meniť svoju štruktúru v závislosti od kyslosti pôdy. Napríklad hortenzie, obzvlášť citlivé na tento faktor, produkujú modré kvety v kyslom prostredí a červenú v bežnej pôde.

Ak je vaša pôda príliš kyslá (pH menej ako 6), pridajte do kávového koláča trochu vápna. Táto alkalická látka pomáha neutralizovať kyslosť a vyvážiť pôdu. Kávové usadeniny sa aplikujú na zem prípravou infúzie s veľkým množstvom vody pri príprave kompostu a jednoduchým rozliatím na povrch pôdy.

mulčovanie

Kávový koláč slúži ako vynikajúci mulčovací materiál zmiešaný s pilinami, škrupinou a pokosenou trávou. To pomáha zabrániť vysušeniu a zvetrávaniu pôdy. Pred použitím kávového koláča v lôžkach ho opláchnite vodou, aby ste odstránili všetok cukor a zvyšky mlieka, aby ste nepriťahovali mravce a zabránili rastu plesní. Pri výsadbe sadeníc a semien možno do jamiek pridať malé množstvo kávovej usadeniny.

Káva tortu na ochranu rastlín v záhrade

Proti slimákov a slimákov. Tieto mäkkýše milujú sviatok na jemných listoch šalátu v záhradách, ale kávový koláč môže poraziť ich chuť k jedlu. Rozptýliť malý koláč na povrchu okolo rastlín, ale nie príliš blízko ku koreňom. Táto fyzická bariéra s prenikavým zápachom slimákov a slimákov sa neochotne kríža.

Ochrana rastlín pred mačkami a psami. Domáce zvieratá nemajú radi vôňu kávy. Ak nechcete, aby drahé štvorkolky nepokazili kvetinové záhony, rozptýlili sa okolo malého kávového koláča.

Proti voškám. Voda naplnená spiacou kávou počas dňa môže byť striekaná na korene rastlín postihnutých voškami.

Káva koláč efektívne na prevenciu plesňových infekcií, Na ktoré sú obzvlášť citlivé paradajky, baklažány a papriky. Chráňte ich kropením malým množstvom suchých kávových zŕn okolo rastlín.

Kávový koláč a kompost

Kávový koláč, zmiešaný s kompostom, zlepšuje jeho biologickú aktivitu a umožňuje, aby sa kompost rýchlejšie rozkladal, čo znamená, že budete schopní rýchlo obnoviť kvalitu pôdy.

Upozornenie: príliš veľa olejového koláča v kompostu môže vytvoriť opačný účinok kvôli jeho kyslosti.

Iné spôsoby využitia kávovej usadeniny

Koláč je vhodný pre dážďovky, čo je veľmi dôležité pre dobrú pôdu.

Použite spiacu kávu pre skladby

V zime môže káva alebo káva nahradiť soľ alebo piesok, čím sa zabráni pošmyknutiu. Má podobný účinok vďaka svojej kyslosti. Okrem toho je to lacnejšia a ekologickejšia metóda.

Top dressing záhradných rastlín

Okrem záhradných rastlín je kŕmenie pôdy kávovým koláčom vhodné aj na domáce záhradníctvo, najmä azalky, paprade, antúria atď.

Ak nie ste milovníkom kávy, ale chcete si vyskúšať jeho vlastnosti v záhrade, neváhajte sa opýtať v kaviarni vo vašej blízkosti. Sú vždy radi, aby sa zbavili kávového koláča.

Pin
Send
Share
Send
Send