Kuchařství

Osolte štiku sami: len lahodný prsty

Pin
Send
Share
Send
Send


Aby ste sa nepopierali potešenie z konzumácie sladkovodných rýb, mali by ste sa naučiť soľ sami. Môžete soľ rôznych rýb, ale šťuka je obzvlášť chutné. Mimochodom, ani sušenie po solení nie je potrebné. Ale počkajte 2-3 dni, až bude šťuka solené.

Na šťuku sa podarilo: solenie nuansy

Je dôležité si uvedomiť, že ryby používajú na solenie iba hrubú soľ. Mieša sa s rôznymi koreninami. Čím väčšia je ryba, tým viac času trvá na nakladanie. Nebojte sa, že ryby budú slané. Bude mať toľko soli, koľko potrebuje. Pre jemnejšiu chuť, ak je to potrebné, sa nasiaknuté ryby dodatočne namočia.

Možnosť 1:

  • 4-6 polievkových lyžíc soli;
  • 1/2 lyžice mletého klinčeka;
  • 1 lyžička zemský list;
  • čierne korenie - podľa chuti.

Možnosť 2 (pre štiky s hmotnosťou 1,5-2 kg):

  • 100 g soli;
  • 50 gramov cukru;
  • 1/4 lyžičky mletého klinčeka;
  • 1/2 lyžičky sušená majoránka alebo rozmarín.

V ideálnom prípade by šťuka mala byť čerstvo ulovená. Mal by byť očistený od škvŕn, vypitvaný, venujúc zvláštnu pozornosť žlčníku (ak praskne, potom bude filé horké). Po odstránení všetkých vnútorností sa kostra nasiakne vložkou. Ak je solenie šťuky plánované úplne, potom nezabudnite odstrániť žiabre. V prípravnej fáze sa môžete okamžite zbaviť hlavy, chvosta, odrezať plutvy alebo dokonca štiepať štiky na kúsky. Môžete tiež urobiť hlboké zárezy pozdĺž chrbta a oddeliť bedra, ako sa zbaviť hrebeňa a hlavné kosti.

Šťuka pripravená na solenie by mala byť trepaná zmesou soli a korenia a umiestnená pod tlakom 2-3 dni pri izbovej teplote. Ťažšie jarmo, hustejšie ryby. Je dôležité používať pri solení smaltovaných nádob alebo skla, ktoré neabsorbujú pachy a nereagujú so soľou. Ako solenie, štika uvoľňuje šťavu, ktorá bude musieť byť úplne vyčerpaný na konci.

Hotové štiky môžu byť okamžite podávané na stôl alebo poslané na sušenie, bez toho, aby ste zabudli zabaliť gázu z mušky vopred a zabezpečiť dobré vetranie.

Pin
Send
Share
Send
Send